Kedd, 2024-11-26, 3:41 AM

HM TV
Hortobágymenti Televízió

4065 Újszentmargita Rákóczi u.125
E-mail: hortobagymentitv@gmail.com 
Tel.:+36 70 629 2995














 

Referencia videók
ENEREA
Mobil Petrol
Hetszínvirág Óvoda
Wikipédia
Naptár
«  Április 2010  »
HKSzeCsPSzoV
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Közösségek
Körkérdésünk
Értékeld honlapomat
Összes válasz: 39
Statisztika

Online összesen: 9
Vendégek: 9
Felhasználók: 0
A fejezet kategóriái

Nyitólap » 2010 » Április » 12 » Hagyományaink - Vesszőfonás
12:48 PM
Hagyományaink - Vesszőfonás

Vesszőfonás

 

A falusi emberek maguknak készítették kosaraikat, de kosárfonás hagyománya falvanként eltérő. Magát a technikát, a vesszőfonást a magyarság már jóval a honfoglalás előtt ismerte. Technikája több ezer éves, amit a sövény- vagy paticsfalú házak ásatásokon feltárt maradványai tanúsítanak. A fal vázát földbe szúrt karók közé font vesszőfonadék alkotta, melyet mind a két oldalán agyagos sárral vastagon betapasztottak. A leégett házak falának vörösre égett, összetöredezett darabjai őrzik a vesszőfonás lenyomatait. A kosárfonás legrégibb történetére, a régészet derített fényt. Az ásatások során olyan agyagedények kerültek felszínre, amelyeken vízszintes és függőleges irányban rövidebb- hosszabb rovátkák vannak pontosan olyanok, mint egy fonott kosár nyomai. A fazekaskorong feltalálása előtt az égetett anyagedényeket úgy készítették, hogy előbb megfelelő alakú kosarat fontak, ezt körül tapasztották agyaggal, tűzbe tették és kiégették. A fonott kosár elégett, nyomai pedig az agyagedényben maradtak.

A kosárfonás leggyakrabban fűz- és mogyoróvessző, ritkábban nyírfavessző. A vesszőt leggyakrabban augusztusban és ősszel szedték, de vágták májusban és télen is, amint a fűzvessző megért. A késő ősszel és télen szedett vesszőt otthon, nagy üstökben körülbelül két óra hosszat főzték, míg a haja szépen le nem hasadt. A főzött vessző téglavörös színt kap, így a mesterséges hántolás egyben festést is jelentett. Régebben úgy festették a hántolt fűzvesszőt, hogy nyír- és égerfakéreg levében főzték, de századunk eleje óta szinte mindenütt bolti anilinfestéket használnak. A hántolatlan, hajas vagy zöld vesszővel dolgozó specialistákat és háziiparosokat széles körben kaskötőnek nevezték, míg a hántolt vesszőből finomabb kivitelű munkákat készítő háziiparosnak és kisiparosnak kosárfonó volt a megnevezése. A 19. század végi iparrendtartások a kosárfonást engedélyhez kötötték. A folyók, vizes területek közelében élő falusi lakosság gyakorta foglalkozott a hámozatlan vesszőkkel való kaskötéssel.

A vesszőfonás során nem csupán kosarakat készítettek. Ezzel a módszerrel készültek a cserények oldalfalai, olykor kerítéselemek, szekéroldalak, tyúkketrecek is.


 

Megtekintések száma: 862 | Hozzáadta: NATENN
Összes hozzászólás: 0
Név *:
Email *:
Kód *: